Trikkideta raamatud

marta_varbad-220x220Hea lasteraamatu tunned ära sellest, kuidas lapsed seda kuulavad. Mis saladus peitub kahes lasteraamatus, et neid ikka-jälle õhtulugemiseks nõutakse – Marta varbad ja Anna hambad?

Epp Petrone lood on lühikesed ja lastega peredele tuttavad, isegi argised. Ei printsesse, ei suuri seiklusi. Ometigi kuulavad tüdrukud neid süvenenult ja aeg-ajalt taritakse need uuesti lugemiseks vanemate sülle. Marta ja Anna lugusid ongi kerge ette lugeda, lauserütm on kõva häälega lugemiseks sobiv ja tekst loob silme ette turvaliselt koduse keskkonna.

Et laste raamatueelistuste põhjustest paremini aru saaks – ja endal põnevam oleks – olen teinud  väikseid katseid. Kas väikelastel pole mitte ükskõik, mida ette loetakse ja peamine on hoopis ettelugeja rahulik, et mitte öelda uinutavalt monotoonne hääletoon? Võtsin lugeda uudiseid ja tegin seda samasuguse tooni ja rütmiga nagu Petrone raamatuid lugedes.

Taavi Rõivase juhitud valitsus pidas täna oma esimest istungit. Rõivase juhitud kevadkoalitsiooni ministrid andsid oma esimese pressikonverentsi ministritena täna kell 12 …

„Issiii!!!“ kutsuti mind kiirelt korrale. Ei soovita lugusid Ansipist, Savisaarest ega Ossinovskist, ehkki olen püüdnud häälde manada kõige soojemaid unetoone.

anna_hambad-220x227Või on tegemist pelga nimemaagiaga, on ju meilgi kodus Marta? Endal on tulnud pärast tulede kustutamist mõnigi kord vesta uut lugu sarjast  „Elasid kord Mirtel, Pärtel ja Marta, draakon ja nähtamatu saar …“  Tüdrukud tõdesid esimesel korral pärast loo lõppu, et „nimed nagu meil,“ kuid lugude Martaga püsib distants, samastumine pole vahetu ja nimest üksi ei piisa.

Olen püüdnud Petrone loo poole lühemalt ette lugeda. Või lisanud autori tekstile lugemise käigus „põnevamaid“ sündmusi, näiteks viib tuul emaga öösel rõdule tulnud Marta lendu või roheline sõber putukas osutub teiselt planeedilt pärit olevaks teadlaseks või issi naba on nii suur, et ulatub Nõmmelt Ameerikani …

„Issiii!!!“ Kui muidu ei püsi tüdrukutel meeles sokke jalga panna või lusikat suhu tõsta, siis nende lugude puhul ei saa midagi juurde panna, ega midagi ära jätta.

Niisama trikid lapsi ei veena, vaja on midagi rohkemat. Marta ja Anna lugude võlu on armastuses. Kirjanik armastab neid, kellele ja kellest kirjutab ning nii sünnivadki head lasteraamatud. Sellise sooja loo saatel on lastel mõnus oma sooja voodisse pugeda. Oma lapsi armastada on muidugi lihtne, kuid Epp Petrone on üks vähestest, kellel õnnestub armastus heaks lastelooks kokku kududa.

Häid jõule heade raamatute seltsis!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s