Psühholoogilise kaitse minister

airshowPsühholoogilise kaitsega on Eestis tegeldud läbi aegade, seda pole lihtsalt nii peene nimega nimetatud. Eestil on alati olnud olemas ka psühholoogilise kaitse minister. Ja see ei ole Ilmar Raag.

Mõni kuu tagasi vestlesid ühel konverentsil propagandast Raul Rebane ja maailmas paljutsiteeritud Ukraina infosõja spetsialist professor Georgi Potšeptsov. Viimane tõdes, et parim psühholoogiline kaitse on oma(keelne) kultuur ja eriti ajaviide, peamisena massi hästi tabav televisioon ja just omakeelsed sarjad. Oma, tugev ja mitmekülgne kultuur annabki vaenuliku propaganda vastu psühholoogilise kaitsekihi ja lause immuunsuse.

Eesti kultuurielu on õnneks rikas, kus lisaks tippudele kinos, teatris ja muusikas leiab tihedat tegevust igas kultuurivaldkonnas ja igal tasemel. Ukrainas omakeelsed sarjad Potšeptsovi sõnul puuduvad, ostetakse sisse venekeelseid. Eestis ei tohiks rahvaarvu vaadates neid üldse olla, aga on kohe hulgi ja väga vaadatavad.

Ilmar Raagi määramine psühholoogilise kaitse nõunikuks paistab tähendavatki kultuuri funktsiooni määratlemist psühholoogilise kaitsena. Eesti julgeolekupoliitika alustes defineeritud psühholoogiline kaitse kinnitab seda: „– Psühholoogiline kaitse on ühiskonna sidususe ja turvatundega seotud ühisväärtuste arendamine, hoidmine ja kaitsmine. — Psühholoogiline kaitse aitab kaasa rahva eneseusu ja kaitsetahte tugevdamisele.–“

Positiivse inimesena usun, et mida rohkem kultuuri mõistvaid inimesi erinevates ministeeriumides on, seda parem. Raagil on olemas laiem nägemus kultuurist, tele juhtimise ja telesarja tootmise kogemus ning nägemus oma nõunikurollist. Psühholoogiline kaitse on muidugi ka palju muud lisaks kultuurile ja ajaviitele, kuid mõistlik mõte muutub iseenese paroodiaks hetkel, kui defineeritakse psühholoogiline kaitse kõigena, mis meid ümbritseb ning asutatakse „kõige meid ümbritseva nõuniku“ ametikoht.

Kultuur on aga tõesti kõikjal me ümber ja nii tasuks pigem riiklikult finantseerida päevalehtede, näiteks EPLi, Postimehe, DenzaDnjomi, Delfi ja Äripäeva kultuurikülgi, mis Eesti kultuurielu mitmekülgsust arvestades just väga mahukad ei ole. Finantseerida tingimusi esitamata, põhimõttel “Rohkem kultuuri!”. Esialgu piisaks reageerimast Kadri Karro ettepanekule lisada AK kehakultuuriuudistele samavõrra muid kultuuriuudiseid.

Psühholoogilise kaitse minister on ennekõike kultuuriminister. Optimistina loodan, et Raagi tegevus aitab viia Eesti kultuuri uutesse ennenägematutesse kõrgustesse. Eesti inimeste teadmised oma kultuurielust, kultuuri parem mõistmine ja hindamine ning usk meie kultuuri kestvusse ongi parim psühholoogiline kaitse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s