Spunk vedeleb nina ees

insanetyTänase Äripäeva uudisloo kohaselt on pandud kokku kaks töörühma, mis peaks Eesti majanduse spungi üles otsima. Kuidas peaks leidma uue spunki inimesed, kes nina all olevat varandust ära ei tunne?

Samu inimesi ja valdkondi regulaarselt töörühmadesse sidudes on ka tulemused regulaarselt samad. Kriitika ei puuduta töörühmades osalejaid, kes oma valdkonna spetsidena on töörühmas kindlasti vajalikud.

Taas kord ei ole kaasatud ühtegi turismiala ettevõtjat.

Turism seob üheks väga erinevad valdkonnad majandusest kultuurini, spordist põllumajanduseni ja rahandusest keskkonnani, sest turistiks nimetame me kõiki Eestisse tulevaid inimesi, olgu nad ärireisijad, perepuhkuse veetjad, sportlased, kontserdikülalised, restoranituuri ette võtnud või niisama seiklejad. Töörühmade liikmed on küll 100% turismiteenuste kasutajad, aga mis paneb uskuma, et kõik munasööjad on kanakasvatuse spetsialistid!

Hoiakutes kinni

Hoiakud töörühmade koostamisel ja visiooniaruteludel on sarnased – arutame ikkagi „tõsist majandust“, sest turism on selline pehme udu, kus töötavad valdavalt naised, keedavad külalistele putru, tõmbavad neile ööseks teki peale ning lobisevad (Eesti) maast ja ilmast. „Eesti on ju tõmbekeskus ja siia tullakse niikuinii …“ Ei ole ja ei tulda, selleks nähakse hullult vaeva ja kõik need pehmed tegevused on oluline osa reisielamusest, mis toob Eestisse aastas üle miljardi euro.

E-residentsus on väga äge ja kahtlemata kasulik, aga selle kõrval ei tohi unustada, et füüsiliselt kohal olevale inimesele on võimalus müüa täna ja tulevikus, keskkonna kogemine on midagi muud kui internetist nähtud pildid ja majandusgraafikud. Tänane puhkaja ongi homne investor. Kui turismispetse ei taha kutsuda, näiteks Anne Samlikut Estravelist või Külli Karingut ViaHansast, siis kutsuge Tiina Lokk, Helen Sildna, Aivar Mäe või mõni muu kultuurikorraldaja, kes on miljoneid eurosid uut raha Eestisse toonud.

Turismiinimesed on otsustajatele konkreetseid spunke pakkunud läbi aastate. Ometigi on meil endiselt puudu rahvusvaheline konverentsikeskus, mis tooks lisaks puhkajatele äri- ja konverentsireisijaid ning niimoodi SKPsse ehk teisegi miljardi. Tallinnas on puudu lastega peredele suur vabaajakeskus. Muidugi kaasake erainvestorite raha, kuid riiklikult tähtsate objektide puhul peaks riik olema peamine osanik ja initsiaator. Näiteks tehke lõpuks ometi midagi mõistlikku linnahalliga!

Raha Eestisse toomine eeldab aina rohkem põhjuseid ja turismivaade peaks olema sellistes töörühmades stabiilselt esindatud. Muidu keskendume küll põhjalikult olemasoleva raha ümberpaigutamisele, aga uut juurde ei tekita. Teeme küll hea Estonian Airi, aga kliendid veavad alt …

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s