Oleme ebanormaalsed

stupido

Ma arvasin, et olen täitsa normaalne mees, selline keskealine valge hetero. Pärast eneseanalüüsi ei jää aga üle muud, kui kapist välja tulla ja tunnistada enda ebanormaalsust. Vabandan kõigi ees, kes mind eelnevalt on normaalseks pidanud, selline pööre oli eneselgi ootamatu.

Normaalne mees huvitub autodest, tehnikast ja kõigest põrisevad, muidugi ka alkoholist, et ise põriseda. Vähemalt meesteajakirjad pakuvad normina peamiselt sellist valikut, aga mind need teemad absoluutselt ei sütita. Alkoholi tarbin nii harva, et minult laekuv alkoholiaktsiis kultuurielu toetuseks on ebanormaalselt väike.

Sekretärina olen teinud ebanormaalset naiste tööd ja kunagi kiireabihaiglas töötades olin munadega õde. Eks praegune naiste ülekaalus turismivaldkond on mehe jaoks samuti ülimalt ebanormaalne keskkond. Luban enne pensioni end metallitöö, masinate ja muu meheliku osas täiendada.

On täiesti ebanormaalne, et inimesele üldse noaga lähenetakse, aga mul on lõigatud põlve, selga ja kaela. Olen ka nutnud, ehkki tõeline mees seda ei tee. Mitte lõikamise ajal, neil kordadel ma magasin.

Ja siis veel see eestluse asi. Mulle endiselt tundub, et eesti perede hulka kuuluvad ka geid ja lesbipaarid. Ja muidugi venelased ja teise nahavärviga inimesed. Eluga tuttavad küll imestavad, et ma midagi küüditamisest ja terrorismist õppinud ei ole, aga täiesti eluvõõralt kipun neis nägema ennekõike inimesi. Eestlastes muidugi ka. Eesti on üldse unikaalselt mitmekesine riik, nii haigelt kui selline statement ka ei kõlaks. Eks probleeme on, aga on teistelgi ning selles mõttes ma Eestit jällegi unikaalseks ei pea.

Ebanormaalne töökoht

Õnneks on meil töö juures kõik vähemalt sama ebanormaalsed. On päris vanu ja täitsa noori. Naisi on rohkem – seda ma juba ütlesin. Aga mehi on ka mehemoodi palju, ilmselt on nemadki imelikud, et sellist naistetööd üldse teevad. On kümmekond kuulmispuudega inimest, kes teevad küll suurepärast tööd, aga ennekõike tasub ikka vaadata normikallet. Mitte et see pealt näha oleks. Ja üle kümne erineva rahvuse – isegi selline asi on jutu sees välja tulnud! Karta on, et meil on ka seksuaalse sättumuse poolest ebanormaalseid, aga seda pole kah pealt näha ja üldist nakatumist pole veel täheldatud.

Tegime oma töötajate harrastustest konverentsikeskusse näituse, mille mitmekesisuse päeval avame. Tulge palun vaadake seda ebanormaalsuse paraadi! Meil on näiteks inimesi, kes vormivad keraamilisi kasutatud kingi (ise veel hotellijuht) või tikivad sajast erinevast niiditoonist pilte, mida on fotost raske eristada! Üks värvib portselani, naised fännavad jalgpalli ja õudukaid, teised valmistavad ehteid. Üks noormees heegeldab pitsi ja mõned armastavad hobuseid või jalgrattaid, mängivad klaverit ja tantsivad rahvatantsu, mõni talisupleb ja teine kogub vihmavarje … Ilmselt sai pilt juba selgeks – ebanormaalsetest vähemustest me kollektiiv koosnebki.

Muidu on tore. Majutusturg elab keerulisi aegu, aga sellise hullult mitmekesise seltskonnaga saame päris hästi hakkama. Külalised on veelgi mitmekesisemad, aga neile on see lubatud, mujalt tulnud on ju automaatselt ebanormaalsed. See-eest meil – ebanormaalsetel – on alati, millest omavahel rääkida. Nagu öeldud, päris tore ja huvitav on.

Tõsiselt

Minu puhul on ainus täiesti normaalne asi see, et ma ajan järjekindlalt segamini normaalsuse, Eesti keskmise, traditsioonid ja stereotüübid, probleemid ja lahendused, hirmud ja väärtused.

Kui eelnev irooniline ülestunnistus põrkus vastu lugeja tõsimeelsuse müüri, siis ütlen igaks juhuks üle. Ma ei räägi sõjast ega terrorismist. Me ei pea erinevustest rääkides kindlasti keskenduma teisele rassile, usule või seksuaalsusele, ega armastama kõike endast erinevat. Tõelist armastust ju ongi normaalne vähestega jagada. Ometigi koosneme me kõik väikestest, silmale nähtamatutest või väga nähtavatest normikalletest, ja normid omakorda on pidevas muutumises.

Olekski kohutavalt igav, kui kõik meie 260 inimest oleksid samasugused. Rohkem erinevaid vaatenurki annab võimalusi millegi uue sünniks. Nii on meie kirju seltskonna toel kaks südalinnahotelli, Viru ja Estoria, laienemas majutusasutustest mitmekülgset programmi pakkuvaks kultuurikeskuseks ning näitus on osa sellest – Mitmekesisuse päeval tasub oma erinevuste üle üheskoos rõõmustada. Väikseid erinevusi mõistes õpime paremini aru saama ka suurematest. See aga muudab meist igaühe elu mitmekesisemaks, põnevamaks ja hirmuvabamaks. Üleüldiselt vabamaks.

http://epl.delfi.ee/news/arvamus/oleme-ebanormaalsed-ja-seega-head?id=74213505

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s