Tõsiselt naljakas Hamlet

Aeg liigestest on lahti, nii et kohe ei teagi, kas olla või mitte olla. Kaks klouni teavad, sest nende esituses on Shakespeare’i Hamlet – nende enda sõnul – lihtsalt üks komöödia või õigemini tragöödia, tragikoomiline draama,  muusikal, groteski kalduv satiir, muusikaline sõnateater, ballett, ooper, rokk operett, poeetilis- poliitiline teater või krutski ühe vaheajaga  kogu perele.

IMG_0291See viimane, plakatile asetatud määratlus, on ilmselgelt vähene ja vaene. Krutski on riugas või vigur ja kes tahaks teatris vaadata vaid vigurit! See on ainus Piip ja Tuut Hamleti juures, mida tahaks muuta, sest lubab tunduvalt vähem kui etendus pakub.

Lätlasest lavastaja ja dramaturg Lauris Gundars paistab Piipu ja Tuutu (vastavalt Haide Männamäe ja Toomas Tross) hästi tundvat või siis jagavad nad ühist vereringet, sest klounipaari rikkalik oskustepagas saab ometi täielist rakendust. Tulemuseks on rõõmus klassikapillerkaar, kus Hamlet mängitakse, lauldakse ja räägitakse publikule ja koos publikuga. Siim Aimla muhe muusikakaskaad sekundeerib sõnalise-lavalise osaga võrdväärselt, Shakespeare’i teksti räpitakse, lauldakse bluusi IMG_0235ja rocki stiilis või evergreenilikus seades.Hitiainesega algus- ja lõpulugu „Olla või mitte olla“ võiks vabalt esindada Eestit Eurovisioonil. Täpi i-le paneb kunstnik Jaanus Laagrikülli nutikas lavakujundus.

Kes Hamletit vähemalt korra lugenud või laval näinud, see tunneb tegelased, kuulsa monoloogi ja rohked tuttavad tsitaadid muidugi ära. Kelle jaoks on lavastus esimene kokkupuude klassikuga, siis ka lugu ise saab väga selgeks. Kindlasti paremini kui klassiruumis, sest tegelasi ja sündmusi kirjeldatakse üksikasjalikult. Näiteks saab ka rumalaim vaataja aru, kes on Polonius – Ophelia isa. Ja Ophelia vastavalt Poloniuse tütar. Korrates see klassikatarkus ju kogunebki, eks ole.

IMG_0277Ei minda üle piiri, ei labastata teksti. Muidugi on alati puritaane, kelle meelest ei tohiks üldse nalja teha klassika ega eksistentsiaalsete teemade üle. Et kas ikka vaimus taluda kõik nooled, mida vali saatus paiskab või, tõstes relvad hädamere vastu, vaev lõpetada? Et siis olla või mitte olla? Minge vaatama ja saate ühe asemel sadakond vastust. Kõik õiged.

Üks pipratera kogu meepoti juures oli kah. Muul ajal ei unista ma miljonär olekust, kuid alati Piibu ja Tuudu majas käies see tunne tekib. Klounipaar koos Koogel-Moogeli, Marek Demjanoviga ja teiste abilistega ajavad unikaalset ja väga olulist asja. Oleksin ma rikas, paneksin iga kuu rahumeeli tuhandeid eurosid huugama, et nad saaksid oma asja teha rahuliku südamega ega peaks muretsema, kas pärast aastaid publikule kordaminekut jäädakse ellu või mitte. Kui mõni rikas inime või firma peaks blogi lugema, siis Piip ja Tuut Teater on koht, kuhu tasub investeerida ja peab investeerima.

NB! Köögilaulude plaat, kus Piip ja Tuur laulavad Janek Kasari lastelaule, toob alati totaka naeratuse näole. Ilmselt olen lapsemeelselt napakas ja pole veel tõsimeelselt täiskasvanuks saanud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s