Anna inimesele võim

imagebase14_18_cAnna inimesele võim ja saad temast päris palju teada. Olgu võim kui tahes väike, avab see inimese olemuse need sopid, mida on varasemalt kiivalt vaos hoitud.

Ma ei tea piisavalt juhtimisteooriatest. Küll näen aga päeva jooksul sadu ja mõnikord isegi tuhandeid juhte, kes enda sügavaima olemuse avavavad liikluskeerises. Ka nemad on väikest võimu omavad juhid, autojuhid.

On teistel tagumikus rippuvaid juhte, on vahele süstijaid, on punasetuleületajaid, on invakohale parkijaid, kõigile vilistavaid sariülbikuid ja oma suure auto võimu nautivaid väikse aruga inimesi. On inimesi, kelle jaoks ongi liiklus ainus koht, kus nad saavad võimu näidata. Mõnda inimest distsiplineerib vaid hirm vahele jääda, teistel on viisakus loomuses ka siis, kui teda keegi rooli taga ära ei tunne. Saladuskatte all võib öelda, et alati on nägijaid, anonüümsus liikluses lõputult ei säili.

Huvitavalt kombel on Eesti liikluses näha sarnane polariseerumine nagu teistes tänastes diskussioonides, sest õnneks on üha rohkem ka viisakaid, alati teisi vahele ja jalakäijaid üle tee laskvaid juhte, enesekindlaid ja teistega arvestavaid, meeldivaid inimesi. Justnagu olekski kaks Eestit, liiklusmölakad ja liiklusviisakad. Käitumine ei sõltu auto margist, võimsusest, hinnast ega vanusest, vaid ikka ja ainult inimese juhirollist roolis.

Kuidas puudutab see kõik kommunikatsiooni?

Liikluskäitumine ongi kommunikatsioon, oma igapäevasuses ehe, aus ja otsekohene, sest autojuhtimine paljastab iseloomu. Turunduskeeles – annab edasi brändi väärtuseid. Ma ei ole veel kohanud organisatsiooni ega inimest, kes kuulutaks oma väärtustena hoolimatust või mölaklust, kuid liiklus oleks justkui mingi eraldi maailm, kus tavapärased ühiselu reeglid ei kehti. Aga kehtivad.

„Ma olen nii kogenud juht, et ei pea suunatuld näitama. Algajad juhid muidugi peavad.“ „Ta on tohutult spontaanne ja energiline, kogu aeg on mitu rauda tules. Kui on vaja, siis kihutab sajaga läbi linna ja punaste tulede alt läbi.“ „See on nii kõrge auto, et ma näen politseid päris pikalt ette.“ „Mis kasu mu viisakusest on, kui igaüks sõidab mu pikivahesse sisse. Muidugi sõidan teisel sabas kinni.“

Need ei ole mu sulepeast välja imetud kommentaarid, vaid reaalsete inimeste vastused mu küsimustele. Iseloom sünnib käitumuslikest harjumustest.  Jah, ka mina olen saanud trahvi nii kiiruse ületamise kui parkimistasu unustamise pärast. Kõigil juhtub. Tuim mölaklus ei kuulu siiski eksimise, vaid väikluse kategooriasse.

Kui logoga varustatud auto liikluses sigatseb, hüsteeriliseks sõelujaks osutub telesaates elegantseid mõttekäike tutvustav poliitik või lugupeetud tööstusjuht pargib auto teistele jalgu, siis on hiljem vähe abi PR-osakonna maineehitusponnistustest. Ja vastupidi, igapäevane viisakas liikluskäitumine loob usaldust rohkem kui õline enesekiitus. Inimest iseloomustab ennekõike käitumine – lihtne reegel, mis kipub ununema.

Aitäh teemast innustuma, Edasi.org, ERR ja Äripäev.

http://www.aripaev.ee/arvamused/2017/06/06/peep-ehasalu-liiklusmolakast-juht

http://edasi.org/9987/peep-ehasalu-anna-inimesele-voim-saad-temast-paris-palju-teada/

http://www.err.ee/598470/peep-ehasalu-liiklusmolakad-ja-liiklusviisakad

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s