Eksperthinnangud sünnitusvõimele

Äsja nuriseti meedias töövõime eksperthinnangute kulude üle, aga see ei ole tegelik probleem – raha on, las minna! Probleem on hoopis tööjõu vähesus, mistarvis lausa tööjõureform neli aastat tagasi ellu kutsuti.

Reformi üks eesmärke oli tuua tööjõuturule inimesi juurde. Iga töökäsi, ka puuetega inimeste oma, on oodatud, sest täitumata on jäänud tööandjate lootus saada tänu reformile uusi töötajaid. Terve talupojamõistus teeb järelduse, et puudega inimesed hoiavad tööst kõrvale.

Euroopa Liidu põhiõiguste harta järgi „Liit tunnustab ja austab puuetega inimeste õigust saada kasu meetmetest, mille eesmärk on tagada nende iseseisvus, sotsiaalne ja tööalane integratsioon ning osalemine ühiskonnaelus.

Eksperthinnang ongi selline meede, sest ilma selleta ei taha puudega inimesed tööle minna. Terve talupojamõistus ei usu, et enamik vähegi tööd teha suutvaid puudega inimesi juba teevad tööd või et toetusraha kompenseerib erivajadusest tingitud lisakulusid nagu rohud, transport, abivahendid jm. Pigem kulub rikkalik töövõimetusraha tühja-tähja ja restoranides möllamise peale.

Ärme jää poolele teele!

laura-babyTööjõu vähesuse probleemi lahenduseks on veelgi tõhusamaid meetmeid. Terve talupojamõistuse järgi peaks iga täiskasvanud inimene regulaarselt saama eksperthinnangu, millistel mõjuvatel põhjustel on tal nii vähe lapsi. Iga kolme aasta tagant peaks laskma ennast hinnata, miks inimesel ei ole vähemalt viit last.

Naised vanuses kuni 50 eluaastat, miks ainult kaks last? Miks ei sünnita rohkem? Tervist on, kodanik oled, võta vastutus oma tuleviku ees ja sünnita! Mehed vanuses kuni 70 aastat, miks ei seemenda? Hakkate andma iga kolme aasta tagant spermaproovi ja siis otsustatakse, kas on põhjendatud teie kahele lapsele lapsetoetuse maksmine või võiksid siiski kaks-kolm järeltulijat veel toota. Oled mees või ei ole! Vajadusel aitab nõustaja sobiva paarituja leidmisel.

Selliseid eksperthinnanguid võiks vaadelda kui „tunnustust ja austust täiskasvanud inimeste õigusele saada kasu meetmetest, mille eesmärk on tagada nende tuleviku iseseisvus ja toimetulek.“ Lapsed ehk tuleviku tööjõud ongi selle tagatiseks.

Poleks õiglane? Kolmandast lapsest alates pere juba saabki 500 eurot ja vanem ei pea tõestama, et tal seda raha ikka vaja läheb. Erivajadusega inimene peab seda regulaarselt tegema. Kuna see on õiglane, siis on eksperthinnangud sünnitusvõime kohta igati asjakohased. Puuetega inimesed on sellise tunnustuse ja austusega harjunud, küll harjuvad teisedki.

Ma loodan, et terve talupojamõistusega valitsus tõstab antud kodanikuinitsiatiivi küsimuse oma rikkalikult kaetud lauale ja võtab tarvitusele meetmed.

Kuulasin artikli tagasisidet ja igaks juhuks lisan, et kuna ma ei kasuta emotikone, siis tekst võib lugejat eksitada tõsimeelsuse radadele. Tulge neilt radadelt kohe tagasi!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s