Valimised – solvumiste tšempionaat

monk-146246_1280Viimaste aastate kõige tõhusam kommunikatsioonitrend on solvumine, milles süüdistatakse peamiselt noori liberaale, sõnalaenuna lumehelbekesi. Solvuvad aga tunduvalt häälekamalt vanad konservatiivid, nende kohaliku hääletoru järgi lumehelmekesed. Solvumiste tšempionaadi auhinnakohad jagatakse riigikogus.

Solvumine on võimas vahend, mis põhineb reeglina enda vähesel enesekindlusel. Alati saab arvestada solvujate kui kindla sihtgrupiga, sest kellele meist poleks liiga tehtud, kes meist oleks üleliia enesekindlad! Enesekindel inimene otsib ebaõnnestumise põhjuseid endast, enesekindlusetu otsib teisi, kes nende ebaedus süüdi võiks olla. Ning muidugi seda ühte enesekindlat, kes arvatavaid süüdlasi karistaks.

Teadlik solvamine on lihtne ja isegi primitiivne nagu koolikiusamine, piisab suvalise inimese või grupi kallal irisemisest. Poliitikas on solvamist vaja selleks, et ka solvaja saaks solvuda: meid ei mõisteta, meid tahetakse tsenseerida, kõik on meie vastu, ja üldse on solvav, kui enam ei tohi midagi solvavat öelda, nii et solvuja vait oleks. Üheskoos solvumine on tugevam emotsioon kui koos solvamine.

Kui lumehelbeke ütleb, et ta ei kavatse taluda kehva palka, halbu tingimusi, ega seda, et mingi näss teda käperdab, siis kas ta on lahkudes solvuja? Kui lumehelbeke arvab, et kiusamine ja ahistamine võiks lõppeda, kas ta on siis solvuja? Võrdsete võimaluste või paremate tingimuste nõudmine on solvumine?

Nagu meie põlvkonnal omal ajal, nii on ka tänaste kohalike lumehelbekeste solvumised ajendatud peamiselt õiglustundest, mida kunagi nimetati ka nooruse uljuseks või nooruse lolluseks. Solvumisest enam näen neis siiski püüdu oma seisukohti argumenteerida, neid on selleks koolis ka päris hästi ette valmistatud – inimeste jaoks, kes „teavad, kuidas asjad käivad,“ kõlab see mõistagi solvumisena. Paraku jäid meie põlvkonna solvumised köögilaua taha, sest tänasele sarnane argumentatsioon keskkonna või riigi vastu oleks tollal viinud vangimajja.

Nüüd on ka meie põlvkonnal lõpuks võimalus häälekalt solvuda, ilma kartuseta, et keegi meid selle eest karistaks – sõnavabadus. Seepärast tulebki suurem osa viimase aja solvumistest lumehelmekeste suunalt, kes on solvunud kõigi muutuste peale, mis „meie ajal“ ei tulnud kõne allagi. Enam ei tohi ülemus ahistada ega kabistada, IT-oskustega noored on kõrgemalt tasustatud kui meie aastakümnete elukogemus, ehkki nad majandusest midagi ei tea, ning samasoolised paarid ei häbene enam oma eelistusi.

Lumehelmekeste jaoks on solvav, kui vaba inimene teeb vabas riigis isekaid otsuseid, valivad ise elukohariiki või tassivad endaga koju võõramaalasi kaasa! Kui meie olime nõus vabaduse nimel kartulikoori sööma, siis lumehelbekesed ei kavatsegi, kolivad mujale rohkem teenima või lepivad vähesega. Kurta Eestis mõne suurriigi „sotsiaalse õigluse sõdalaste“ üle kõlab siiski mõnevõrra hüsteeriliselt, kuna Eestis hoiavad „sotsiaalse ebaõigluse sõdalased“ oma positsioone üsna kindlalt. Kui mõni üksik kohalik lumehelbeke suu lahti teebki, siis ründab teda meedias kogu lumehelmekeste solvunud raskekahurvägi.

Lumehelmekesed on õige nupu üles leidnud, parafraseerides kunagist lööklauset: Kõigi maade solvunud, ühinege! Ja nad ongi ühinemas Ameerikast Aasiani.

Klassikaline vastandus, kus ühed tahaksid maailma muuta ja teised tahaks, et maailma nii palju ei muudetaks. Võiks ju keskpõrandal muutuste tempos kokku leppida, aga ei saa – solvumine on end ajas tõestanud poliitika. Kui edasiviiv rahulolematus konverteerida kibestunud solvumiseks, siis sealt edasi muutub see häältesaagiks. Üks kohalikele solvujatele keskendunud erakond on võimul, teine sinna pürgimas.

Kui asi oleks vaid vanuses, siis aastaks 2025 kuulub tervelt 75% tööjõust lumehelbekeste hulka ja peaks haarama juhtohjad. Või siis on lumehelbekesed sel ajal tööl, kui lumehelmekesed raske solvumistöö ise ära teevad. Saab näha, kes lööb järgmise aasta valimistel solvumisrekordeid – vanus on vaid number ka solvumiste puhul.

Alandatud ja allasurutud, noorusest nõdrad või vanadusest väetid, privileegid kaotanud või neid mitte kunagi omanud – solvuge, valige meid ja me aitame!
Ärge ainult unustage, et peamiselt aitame teil veel rohkem solvuda!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s