Minu vanaisa oskas lennata

vanaisa_A3trykk-1Lisaks oskasid lennata mu vanaemad, vanemad ja vanatädid. Oskavad kõik, kes loevad raamatuid. On veel uskumatu hulk oskuseid, mis lugemisega kaasnevad – muuhulgas igavene noorus, kõõrdpilk horisondi taha ja ajas rändamine. Lennuoskus eeldab armastust hästi räägitud loo vastu, nagu on Marek Demjanovi ja Loone Otsa „Minu vanaisa oskas lennata“.

Alustuseks kummardus Venno Loosaarele, kelle jutustamisoskus hoidis publikut pihus. Loosaar on väga hea näitleja ja ma ei saa aru, miks teda nii vähe kasutatakse. Halvatuna lebavast vanaisast muutus ta hetkega vägesid juhatavaks Münchhauseniks ja siis noorust meenutavaks vanaisaks. Üks lavastuse liigutavamaid hetki oli noorpõlve vanaisa (Janek Joost) ja noorpõlve vanaema (Katrin Valkna) esmakohtumine vanaisa Loosaare ja lapselaps Aksel Ojari silme all – vanaisa rääkis lugu, mis ärkas nende silme all ellu. Kui Loosaar räägib, siis nii tavaliselt läheb. Lavastaja Marek Demjanovi sõnul ei teadnud ta lapsena oma vanaisast kuigi palju. Ja sellest sündiski lavastuse idee, nii et Loosaare roll teeb justnagu kummarduse Demjanovi vanaisale.

Irisev kriitik minus ütleks, et Parun von Münchhauseni lugusid kasutava lavastuse käivitav jõud pole kuigi originaalne – Maad väisavad tulnukad uurivad inimeste olemust ühe perekonna näitel. Samas see töötab ja eriti noorema publiku jaoks. Ka sõnum tehakse puust ette ja punaseks – lugemine hea, nutitelefoni ja teleka passimine mitte nii väga. Sisekriitiku algsest irinast hoolimata rullus laval didaktilise õpetuse asemel lahti elav ja armas perelugu.

Lavastus ei manitse iga hinna eest raamatuid lugema või iga hinna eest nutitelefoni vältima. Paatos on muus – nutitelefon ja televiisor röövivad aja, mida saaks täita üksteisele oma (elu) lugudest rääkimisega. Kirjandus on aga doping, mis annab tiivad, need lisavad igale elu loole kübekese fantaasiat.

Joosti ja Valknat olen tihemini laval näinud ja julgen arvata, et kiirustavate spordinarkomaanidest lapsevanematena esinesid nad oma tuntud headuses. Kui keegi publiku isadest või emadest ennast neis rollides üldse ära ei tunne, siis ta ilmselt valetab. Mõnusalt üllatas Ojari nutipubekana, kes leiab halvatud vanaisas sõbra, kellele lugeda ja kellega suhelda. Vanemad on ju tööl, trennis või teleka ees. Esietendusel kõlas mõni fraas küll veidi plakatlikult („ega ma enda jaoks ei loe, ikka vanemate ja õpetajate jaoks“), kuid pigem oli sisemonoloogi repliik plakatlikult kirjutatud, nii et kriitika läheb dramaturgi kapsaaeda. Sellist pisukest alguse rabedust ilmselt järgmiste etenduste vaatajad enam ei näe.

Muud dramaturgi kapsaaeda polegi visata. Loone Ots on Demjanovi ideest vorminud lihtsalt mõistetava loo. Lihtne ei tähenda siinkohal sugugi mitte primitiivset, tekst võimaldab minna mitmes suunas – näiteks küsides, kas ja kuidas me omavahel suhtleme, kuidas me maailma tajume, mis või kes on eeskuju, mida lugeda või kuidas „lendamine“ avardab. Heale loole omaselt leiab igaüks enda jaoks sobiva rõhu. Loodetavasti ei satu publiku hulka neid, kelle meelest ei tasu lastele kahurikuuli otsas lendamisest rääkida, sest see on siiski ohtlik …

Ma usun, et pärast etendust küsib nii mõnigi laps vanavanematelt, kuidas nad kohtusid või kuidas nende nooruses elati. Ja nii mõnigi isa-ema jätab mõne seriaali vahele, et lapsele lugu pajatada. Kui see niimoodi läheb, väärivad Demjanov-Ots ja terve trupp auhinda nii kirjastajatelt kui lapsevanematelt.

Kui te aga ei usu, et raamatute lugemine avardab, siis tehke nagu dieedireklaamides: mõõtke enda ajuümbermõõtu enne ja pärast raamatu lugemist. Uskumatu! See mõjub minutitega!

Piip ja Tuut Teater, „Minu vanaisa oskas lennata,“ idee ja lavastus: Marek Demjanov, tekst: Loone Ots, näitlejad: Katrin Valkna, Venno Loosaar, Janek Joost, Aksel Ojari, muusikaline kujundus: Katri Rebane, kunstnik: Terje Kähr, video ja valgus: Rene Topolev, 3D graafika: Robert Olisah, graafiline disain: Maite Kotta. Esietendus: 23. septembril 2018 kell 13.00, Energia Avastuskeskuses. Etendus on kogu perele, lastele alates viiendast eluaastast, pikkus: 55 min. Sündmuse koduleht: http://www.piipjatuut.ee

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s