Ajaviiteullikeste ajastu

dr-house-572353_1920Veidrate poliitikute esiletõus on tekitanud kummastust ja sundinud senistel poliitikutel endale tuhka pähe raputama. Eks nad ole ju ka päris palju valetanud, nagu poliitikas ikka. Oleks aga ebaõiglane süüdistada vaid senist poliitikat. Tuleb tõsta pilk teleekraanilt ja vaadata peeglisse.

Üllatav oli Donald Trumpi sattumine USA etteotsa, Boris Johnsoni peaministri tiitel ja „rahvalike“ sõnaseadjate esiletõus Euroopas, sh Eestis. Rahvamehed viskasid kive „eliidi“ kapsaaeda ning targemate „süüdlaste“ otsimine jätkub seniajani. Mulle tundub, et poliit-kummaliste esiletõusu põhjuseid loetledes on vähem tähelepanu pööratud telesarjade ja filmide mõjule ning fiktiivsetele kangelastele.

Telesarjad on kõige operatiivsemad muutuste kajastajad ja kasutajad, sarjad vahendavad väärtuseid. Mõnikord on nad isegi ajast ees, olles ise muutuseid loomas. Ukraina propagandaekspert Peter Pomerantsevi sõnul on teleseriaalidel, eriti kodumaistel, propagandas ääretult oluline roll. Meenutame, et Barack Obama presidendiksvalimisele eelnes aastaid telesarja „24“, kus presidenti mängis mustanahaline näitleja Dennis Haysbert. See harjutas ameeriklasi mõttega, et president võib olla ka mustanahaline. Kuni selle ajani polnud mustanahaline president masside jaoks tõsiseltvõetav, pigem tegelane komöödiates ja ulmefilmides.

Väärtused ja muutused

Tänapäeva lääne (liberaalne) demokraatia on järjekindlalt ja edukalt kaasanud ühiskonda erinevaid vähemusi. Erisuste mõtestamine, nendega arvestamine ja väärtustamine on andnud telesarjade tootjatele kuldaväärt materjali – alati midagi uut, mis aitab vaatajat raputada ja muutuvate väärtuste maailmas orienteeruda.

Kogu maailmas näidatavad ameerika teleseriaalid ja filmid, sekka põhjamaiseid, kubisevad kangelastest, kelle sotsiaalsed oskused on pehmelt öeldes problemaatilised, kuid nende väärtuseks on vaimustavad teadmised. „Dr House’i“ nimitegelane on geniaalne arst, kes ütleb otsekoheselt ja enamasti ebaviisakalt igaühele valusa tõe näkku. „Kontide“ peategelanna on inimsuhetes saamatu, kuid paljastab kurikaelu tänu oma intelligentsile. „Sherlock (Holmes) New Yorgis“ on pehmelt öeldes ekstsentriline ja tahumatu. Lohetätoveeringuga tüdruk lööb häkkides ja madistades korra majja eliidi poolt korrumpeerunud maailmas, ehkki ta sotsiaalsed oskused on olematud.

Nimekirja võib veel pikalt jätkata, kuid neid kangelasi iseloomustab kõrge intellekti kõrval hoolimatu, otsekohene ja kohati ebaviisakas väljenduslaad. Sarjad on ajaviide, me naerame situatsioonide üle, kus keegi käitub tavapärasest erinevalt, ebakonventsionaalselt. Ebatavalisusest sünnibki draama. Sarjad on meie igaõhtused kaaslased ja me ei mõista karaktereid hukka, pikapeale saame neist ja nende eripäradest aru ning hindame näilise ebaviisakuse taga peituvat tarkust.

Aga siis saab Ameerika presidendiks „ütlen-mida-sülg-suhu-toob-mees“ ja ta kohalikud kloonid maailma eri paigus järgivad eeskuju. Ajaviide ja reality-meelelahutus muutub üha realistlikumaks, elulähedasemaks. Oleme sellist kõnepruuki ja käitumist ju varasemalt hinnanud ja nautinud. Miks siis päriselus, poliitikas, peaks teisiti olema? Miks nimetame ekraanimaailma vahvat ekstsentrilisust päriselus nõmeduseks? Ameerika Trump pole Dr House ja kohalikud kloonid on kaugel lohetätoveeringuga tüdruku säravast mõistusest, kuid me oleme harjunud eeldama, et viisakuseta otseütlemiste taga on tõeline sisu. Aga kui ei ole?

Teleekraanil esinevad kangelased on enamasti diagnoosi või diagnoositud käitumusliku eripäraga spetsialistid. Spetsialisti pädevust me poliitikutelt enam ammu ei oota. Äkki peaksime nõmeda käitumise tolereerimiseks nõudma arstitõendit ja IQ testi? Poliitik, kas sul on põhjendus, miks sa käitud nagu tropp? Diagnoos? Ei? Siis ei ole sa kangelane nagu Dr House või Lisa Salander, vaid lihtsalt arutu ullike.

Kuni nad vastavaid pabereid ei esita, peame ise tegema vahet filmikangelastel ja päriselu poliitikutel, kes ei oma üleloomulikke võimeid ega diagnoosi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s