Jalutuskäik Tallinna teatrites – kirev ja keelest sõltumatu

Tallinnas ootavad Sind lisaks põnevatele lavastustele ees teatrite unikaalne arhitektuur ja ekskursioonid. Linnakülalistele on pakkuda ka mitmeid sõnatuid etendusi, mis on arusaadavad keelest olenemata. Tule meiega jalutuskäigule mööda pealinna armastatumaid teatreid!

Eesti Draamateater

Kui Viru ringi juurest Vabaduse väljaku poole liikuma hakata, jääb esimesena teele Eesti DraamateaterArt nouveau stiilis hoone ehitati 1910. aastal Tallinna Saksa Teatrile, kuid 1939 omandas maja Eesti Draamateater, praeguseks Eesti suurim sõnateater. Mängitakse küll peamiselt eesti keeles, aga linnakülalistele võivad huvi pakkuda kohalikud tõlgendused tuntud klassikute näidenditest, nt Tšehhovilt, Ibsenilt ja paljudelt teistelt.

Rahvusooper Estonia

Üsna Draamateatri kõrval paiknev Rahvusooper Estonia on olnud juba üle saja aasta üks Tallinna kultuurielu visiitkaarte, kus saab nautida nii oopereid ja operette, ballette kui ka muusikale. Kõikidel etendustel on subtiitrid eesti ja inglise keeles ning balletietendused on universaalselt mõistetavad.
1913. aastal valminud Soome arhitektide Armas Lindgreni ja Wivi Lönni projekteeritud juugendklassitsistlik Eesti teatri „Estonia“ hoone oli suurim tollases Tallinnas. Kahetiivalise ehitise ühte poolde kavandati teatri-, teise kontserdisaal. Nii on see tänaseni hoolimata kunagistest sõjakahjustustest ja ülesehituse-aegsetest muudatustest. Estonia majas tegutsevad praegu kolm iseseisvat institutsiooni, ühes tiivas Rahvusooper Estonia, teises Eesti Kontsert ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.
Majaekskursioonid gruppidele toimuvad tellimisel eesti, inglise, vene, soome, läti, saksa, itaalia, hispaania, taani ja jaapani keeles. Inglise keeles toimuvad regulaarsed majaekskursioonid laupäeviti algusega 17.30.
Estonia talveaias asub ooperimaja varjatud pärl – restoran Estonia. Keskööni  avatud restoran on suurepärane  koht, kus vahetult enne etendust teatrimaailma sisse elada või pärast etendust muljeid vahetada ja keha kinnitada. Restorani menüü koosneb klassikalisest euroopa köögist.

Vene Teater

Vabaduse väljaku ääres asuva Eesti Vene Teatri maja on ehitatud luksuslikus art déco stiilis. Algselt kinohooneks projekteeritud majas asus kunagi esinduskino Gloria Palace, täna tegutseb siin aga riigi ainus kutseline venekeelne teater, vene teatritraditsioonide hoidja Eestis.
Teatri repertuaar on väga sobilik kõigile vene keele valdajatele, kuid on ka etendusi, mis on arusaadavad kõigile. Näiteks Leonid Andrejevi jutustuse „Vassili Fiveiski elu“ põhinev visuaalteatrilavastus „Vasjake“. Gruppidele saab tellida giidiga majaekskursioone ja kõigil etendustel on sünkroontõlge eesti keelde.
Tallinn Cardiga piletid -20%. 
 
Foto: Vene Teater

VAT Teater

Vene teatrist mõnisada meetrit kaugemal, Tõnismäelt, leiab kultuurisõber Eesti Rahvusraamatukogu, kus peidab ennast tallinlaste seas soositud VAT Teater.
Subtiitritega tõlget inglise keelde pakutakse kahele lavastusele, mille nimed ei vaja tutvustamist ühegi maa teatrisõbrale: „Faust” ja „Dekameron”.
Kui aga teatrietenduste ajad ei sobi, siis sissepääs Rahvusraamatukokku on kõigile tasuta, nii et tasub tulla ja vaadata Eesti paekiviarhitektuuri ühte pärlitest.

Piip ja Tuut Teater

Vabaduse väljakult üles Toompeale minnes leiate eest Piip ja Tuut Teatri, mis on ühtaegu nii kohvik kui teater. Sisse tasub astuda kasvõi selleks, et nautida põnevat vaadet – umbes selliselt kõrguselt nägid linna keskaegsed ülikud. Maja, kunagist Vigala mõisahärra parun von Üxkülli Tallinna residentsi tõllakuuri, on ürikutes esimest korda mainitud juba aastal 1404.
Piip ja Tuut on klounipaar, kelle etendatud klounaadid on vaimukad, soojad ja tujutõstvad tervele perele, nii lastele kui täiskasvanutele. Suur osa nende lavastustest ei vaja tõlget või on arusaadavad ka ilma tõlketa; soovi korral mängitakse gruppidele etendusi eesti, soome, inglise või vene keeles.
Küsida tasub ka kõrvaklappidest sünkroontõlke võimalusi või tekstina edasi antud sisu. Gruppidele saab tellida Piip ja Tuut Mängumaja (Piip and Tuut Playhouse) ülevaadet keskaegse maja ajaloost (sh kummitustest!). Toitlustada saab kohapeal kuni 50 inimest.

NUKU teater ja muuseum

Nüüd aga uuesti Pikka jalga mööda alllinna! Laia ja Nunne tänava nurgal asub NUKU teater ja muuseum. Samas kohas hakkas 19. sajandi alguses tegutsema Tallinna esimene professionaalne teater.
Kolmest erinevast hoonest koosnev kompleks sisaldab teatrit kolme eri suuruses saaliga, kõigile avatud teatrikohvikut ja nukuteatrikunsti muuseumi. Vana osa on rajatud keskaegsetele müüridele sada aastat tagasi, uus teatriosa avati aga alles 2016. aastal. Teater on ka rahvusvahelise visuaalteatrifestivali biennaali NuQ Treff eestvedaja (järgmine festival toimub mais 2021).
Väliskülalise jaoks on ennekõike huvitav nukuteatrikunstimuuseum, mille ekspositsioon on eesti ja inglise keeles, toimuvad ka muuseumikontserdid.
Ettetellimisel korraldatakse rühmadele muuseumi- ja majaekskursioone (kaasa arvatud teatri lavatagune maailm) eesti, inglise, vene ja soome keeles.
Väliskülalistele mõistetavad lavastused on ilma tekstita ja peamiselt väikelastele, kuid NUKU teatri etendustel ei hakka igav täiskasvanutelgi.
Kõigile arusaadavad on mustkunstitrikkidega nukulavastus „Võlupood“ Herbert George Wellsi lühijutu põhjal, tegevuslik „Päris mäng“ 3–5 aastastele ning helge, eakohaselt värviküllane ja rahulik „Nutude salajutud“ väikelastele (10 kuud-2 aastat). Venekeelsele publikule mängitakse Hans Christian Anderseni muinasjutul põhinevat varjuteatrilavastust „Vari“ vene keeles.
Hendriku kohvik on õdus ja mugav koht lastega peredele, ei pea tingimata teatrit külastama. Kohviku väiksemas ruumis asub laste mängunurk, mis on kõigi jaoks tasuta.
 
Foto: NUKU Teater / Jaana Süld

Von Krahli Teater

Enne edasi liikumist kiika ka Rataskaevu tänavale, kus paikneb üks vanimaid erateatreid, Von Krahli Teater. Keeleoskajast teatrisõber sealt elamuseta ei lahku, keelt mitte valdav külaline saab aja maha võtta sealses baaris või restoranis Von Krahli Aed.

Tallinna Linnateater

Nüüd aga tagasi Laiale tänavale, kus asub Tallinna Linnateater, mis koosneb 16 omavahel ühendatud keskaegsest majast. See ainulaadne hoonetekompleks peidab endas kõike teatritegemiseks vajalikku: kaasaegseid mängusaale, töökodasid, publikuruume, kontoriruume, kohvikut, restorani ja palju muud. Sellisena on Tallinna Linnateater unikaalne nii Euroopas kui tõenäoliselt kogu maailmas. Ekskursioonid toimuvad Linnateatri töötajate juhtimisel eelregistreerimisega. Arvesse peab võtma aga ekskursiooni teekonda mööda teatrimaja keskaegseid koridore ja järske trepikodasid.
Foto: Tallinna Linnateater / Tallinn City Theatre

Kanuti Gildi SAAL

Pikal tänaval asub Kanuti Gildi SAAL, mille programmi keskmes on kaasaegne lavakunst. Etendused toimuvad üldjuhul kas inglise keeles või on arusaadavad kõigile. Saalis leiavad aset nii teatri- kui tantsuetendused, kontserdid kui ka kõikvõimalikud interdistsiplinaarsed projektid.
Kanuti Gildi SAALi maja on vaatamisväärsus omaette: tegu on 1870. aastatel valminud ajaloolise Püha Kanuti Gildi hoonega.

Theatrum

Sadama suunas asub Theatrum, mis annab küll etendusi eesti keeles, kuid iga ajaloo- ja arhitektuurihuvilise jaoks pakub maja ja ümbritsev kvartal tõelist avastamisrõõmu. Teater asub nimelt renoveeritud dominiiklaste vanas kloostrikompleksi aidahoones. Kõrval paikneb endine Püha Katariina kirik ja ümbritseb Ladina Kvartal.
Aidahoone on renoveeritud moodsaks teatrimajaks, kus tegutseb ka kohvik Ait, selles saab einestada ja tellida kohvikuruumi eraldi üritusteks. Teisel korrusel on 140-kohaline teatrisaal.

Kellerteater

Vanalinna piiril, teel sadamasse, asub Kellerteater, Eesti esimene põnevusteater. Nimele kohaselt pakutakse visuaalselt haaravat teatrit. Mängukavast leiab ka tekstita lavastusi, mis sobivad igast rahvusest teatrisõbrale. Sel kevadel ja suvel on repertuaaris näiteks mustkunsti ja põnevust põimiv tekstita õuduskomöödia “Armunud alkeemik”.
Lisaks toimuvad teatrisaalis regulaarselt kontserdid, avatud on kohvik Keller Café ja väike skulptuuride galerii, mida saab külastada ka päevasel ajal. Suvel saab teatris kord nädalas kuulata Tallinna vanalinnaga seotud lugusid ja legende. Lugusid jutustatakse inglise keeles.
Kellerteater asub ajalooliselt põnevas hoones – Tallinna Püssirohuaidas. Hoone on ehitatud 1749. aastal püssirohulaona, mistõttu on sellel kuni kahe meetri paksused paekivist seinad, mida toestavad väljastpoolt tugevad kaunid kontraforsid. Püssirohuait oli kunagi maa-aluse käigu kaudu ühenduses Paksu Margareeta suurtükitorniga, et varustada kindlust laskemoonaga. Saalil on kõrge võlvlagi ja suurepärane akustika. 19. sajandi lõpul tegutses hoones mõned aastad ka sünagoog.
Tallinn Cardiga piletid -10%. 
 
Foto: Kellerteater

Sõltumatu Tantsu Lava

Telliskivi Loomelinnakusse, Vanalinna südamest veidi kaugemale jääb Sõltumatu Tantsu Lava (STL), teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Nagu nimigi ütleb, ei eelda tantsukunsti nautimine keeleoskust.
Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised residentuurid, loengud, korraldatakse ka kunstnike kohtumisi — ürituste sarja Greenfield.

Vaba Lava Tallinn

Telliskivi Loomelinnakus asub ka Vaba Lava Tallinna teatrikeskus. Programm on pidevas muutumises ja sisult mitmekülgne: toimuvad nii teatri- kui tantsuetendused, kontserdid, loengud, seminarid kui ka konverentsid. Enamus siinseid avalikke üritusi on mõistetavad ka väliskülalistele ja keelebarjääri ei teki.
Vaba Lava ei ole klassikaline repertuaariteater kindla peanäitejuhi ja trupiga, vaid igaks hooajaks valib programmi regulaarselt vahetuv kuraatorite tandem.
Foto: Vaba Lava Tallinn
Lisavihje: kindlasti kiika ka Tallinna Tantsuteatri kodulehele, sest tantsuteater on üldiselt mõistetav. Kodulehelt peab aga uurima mängukava, sest esinetakse erinevates paikades.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s